"Обери професію "по душі"...

Кажуть, що вибір професії – це друге народження людини. Від того, наскільки вірно юнаки та дівчата оберуть свій життєвий шлях, залежить, яке місце в суспільстві вони будуть займати в дорослому житті. 

Пам'ятай: 

Вибір професії – це важливий крок і він повинен бути добре виваженим, цілком усвідомленим. Випадковий вибір професії може бути вдалим тільки випадково. Професійне самовизначення та ефективна адаптація до ринкової економіки - основа конкурентоздатності молоді на ринку праці.

АЛГОРИТМ ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ



Для того, щоб вибір майбутньої професії виявився вдалим, слід дотримуватись деяких правил:
1. Складіть список професій, які найбільше подобаються, є для вас цікавими та такими, що підходять і за якими хотілося б працювати.
2. Складіть перелік своїх вимог до майбутньої професії. Можливо, професія буде пов’язана з вашими уподобаннями, відповідатиме життєвим цінностям або поставленій меті. А може, вибір буде зроблений у зв’язку з нагальними потребами сьогодення чи з огляду на реальну потребу роботодавців, чи відповідно до рівня професійної підготовки або до схильностей та здібностей, чи через зміст, характер та умови праці.
3. Визначте, наскільки всі ці вимоги вагомі. Можливо, серед них є менш важливі, які можна не враховувати.
4. Оцініть свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій та порівняйте свої професійні якості, інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров’я з вимогами певної професії.
5. Проаналізуйте, яка професія із усього списку підходить більше, ніж інші, за всіма критеріями.
6. Переконайтесь в правильності своїх міркувань, перевіривши результати шляхом обговорення прийнятого рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом,профконсультантом.
7. Визначте, у якому навчальному закладі здобуватимете професійну освіту, як будете розвивати в собі професійно важливі якості, як отримаєте практичний досвід роботи, як підвищуватимете свою конкурентоздатність на ринку праці.
8. Поставте мету та прагнете її досягти.

ПОМИЛКИ ПРИ ВИБОРІ ПРОФЕСІЇ


Помилка 1. Ототожнення професії зі шкільним предметом
Немає таких професій, як фізик або літератор. Це області знань та напрями, за якими можна продовжити навчання, та аж ніяк не самі професії і тим паче не посади. Навіть якщо тобі подобається якась шкільна дисципліна, з цього ще не витікає, що сподобається і пов’язана з цим робота.
Помилка 2. Орієнтація на думку випадкових людей
Причому людей, які мають вельми непевні уявлення про ту професію, до вибору якої вони тебе підштовхують. Інколи оточуючі дуже люблять роздавати поради, кому і ким бути, навіть якщо їх власні уявлення про світ професій обмежуються лише побутовими, стереотипними судженнями. В принципі, надати обґрунтовану пораду, чи підходить людині та чи інша професія, може лише той, хто дуже добре знає її саму (володіє досвідом роботи в цій сфері) та цю людину, а також спеціалісти з професійної орієнтації.
Помилка 3. Вибір професії за зовнішнім враженням
Такий вибір помилковий тим, що людина не враховує, чим їй реально належить займатися більшу частину робочого часу. В багатьох видах діяльності на виду опиняється лише «верхівка айсбергу», але не досить помітна гігантська підготовча робота, яку доводиться виконувати, щоб на цю вершину потрапити. Наприклад, для спортсмена успішний виступ на змаганні – момент тріумфу. Він стає відомим, йому аплодують, саме в цей момент його знімають телекамери. Однак глядачі куди рідше бачать всю ту гігантську «чорнову» тренувальну роботу, яку слід виконати, щоб потрапити на цю вершину.
Помилка 4. Вибір професії «за компанію»
Це вельми розповсюджена ситуація. Багато людей керуються принципом: «мій друг хоче отримати певну професію, значить, і мені потрібно». Іноді цей вибір може виявитися вдалим – адже товаришують та збираються в компанії, як правило,люди з біль менш схожими можливостями та інтересами. Однак частіше все ж таки виходить інакше: обрана таким чином професія більш менш підходить тому, хто є ініціатором (адже для нього це усвідомлений вибір), а ось їх компаньйонам – не дуже.
До речі, часто вибір професії «за компанію» пов'язаний з тим, що молода людина не достатньо впевнена в собі, не готова взяти на себе відповідальність за свій крок.

Звернися до Запорізького центру зайнятості....